22. 1. 2011

Pseudospravodajstvo

Martin Hruštínec

Zmyslom spravodajstva by podľa môjho sedliackeho rozumu malo byť poskytovanie informácií o dôležitých udalostiach doma i v zahraničí, ktorých charakter a spôsob podania má nejakým spôsobom napomôcť k zušľachteniu osobných kvalít poslucháča. Je zrejmé, že tomu tak nie je.

V tomto článku sa zamerajme len na jeden veľmi rozšírený druh správ. Šport! Aké tragikomické je počúvať spravodajstvo s tým vážnym tónom hlasu moderátora, kedy informuje o povedzme nejakom ľudskom nešťastí s veľkým počtom obetí. A hneď nato s tým istým vážnym tónom hlasu výsledky nočných zápasov NHL. Povedzme si narovinu, čo pozitívne prinesie človeku informácia o nejakom zápase? K čomu je to dobré? Čo človek alebo spoločnosť z toho má? Zhypnotizovaná masa polocvokov toto považuje za korektné spravodajstvo. Žiaľ, rozlišovacia schopnosť jedinca je zakopaná, ako hrivna spomínaná v Biblii. Takéto správy možno prirovnať na úroveň informácie o mojom zápase v ,,šprngacom“ (stolnom) hokeji so susedom. Predstavte si, že by ste boli každé ráno nútení počúvať moje večerné výsledky zápasov odohrávajúcich sa na chodbe (neutrálnej pôde) našej bytovky. Smejete sa, ale je to presne to isté. Detto. Len v NHL, tenise, futbale a všetkých iných profesionálnych športoch sa točia obrovské peniaze. Naše peniaze. Otázka znie, komu a prečo vyhovuje takýto druh spravodajstva, a ako je možné, že s takým veľkým úspechom?

Prvá otázka komu? Mocným tohto sveta, t.j. finančnej elite, politikom.

Prečo? Nejde len o finančné zisky ale aj o upevnenie si moci. Športové spravodajstvo vzbudzuje dojem dôležitosti profesionálneho športu, súťaživosti a všetkého okolo toho. Nech sa občan nestará o dôležité a urgentné veci, my mu naservírujeme iné ,,dôležité“ – hry. Ak by ich nebolo, mohol by sa zaujímať o informácie, ktorých podstata je mocným nepríjemná. Preto elity potrebujú nejakým spôsobom zabaviť človeka v duchu Rímskeho ,,panem et circenses“ (chlieb a hry), odviesť pozornosť iným smerom, k pseudoudalostiam. A tak, človek večer zaspáva s myšlienkami výsledkov futbalovej ligy, ak vôbec zaspí. Miesto toho mohol zaspávať s myšlienkami, ako pomôcť tomuto svetu k ušľachtilým hodnotám. To je to, čo mocní nepotrebujú, človeka samostatne uvažujúceho. Inak by riskovali svoju výsadu moci.

Dnešné správy sú pseudosprávy v tom najpravdivejšom slovazmysle dôsledne naplňujúce cieľ, zdegenerovať hodnotový systém ľudstva, aby bol jednotlivec čím viac nesamostatnejší.

A ako je možné, že sa toto deje s takým úspechom? Pokrivili sme hodnotový systém pripísaním športovému spravodajstvu vysoký stupeň dôležitosti. Jedinci, ešte ako tak schopní vlastného úsudku, sa tak dostali pod enormný tlak celospoločenskej hypnózy, ktorá s úspechom mätie myseľ.

Nečudujme sa potom mnohým tragédiám spojených s týmto športovým besnením. Čo môžme na tejto zemi očakávať od zdegenerovanej masy živočíchov, ktorá utrpenie vo svete a rôzne nešťastia, kladie na rovnakú váhu s nočnými výsledkami NHL?!   

Žiadne komentáre:

Zverejnenie komentára

Komentáre sú moderované.