14. 5. 2011

Slovenský hokej ako skryté posolstvo?

Martin Hruštínec

Podľa prieskumu sledovanosti naše zápasy počas MS v ľadovom hokeji (r.2011) pozeralo sedemdesiat percent ľudí. Dá sa teda s istotou povedať, že skoro celý slovenský národ sa v týchto dňoch sústredil na hokej – žil hokejom. Keď berieme do úvahy domácu pôdu a hviezdami nabitý tým bolo oprávnené očakávať aj medailu.  Vieme ako to dopadlo.
Zaujímavé sú výsledky, kde všetky prehry boli len o gól. Veľa sa špekulovalo o neúspechu, hľadali sa vinníci. Naozaj, pri hre akoby nám čosi chýbalo – to povestné šťastie. V rozhodujúcich chvíľach nebolo na našej strane. Keď už bolo rozhodnuté o našom nepostupe zrazu v poslednom zápase proti Dánsku to išlo ,,ako pomasle“. Najmä tretí gól bol vyslovene šťastným.
Som si istý, že naše osudy nie sú len dielom náhody, alebo nejakých len čisto hmotných procesov ale do životov jednotlivcov, skupín i celých spoločenstiev a napokon ľudstva zasahuje vedenie z hora z neviditeľnej dimenzie. Neviditeľnej však len našim pozemským očiam (ani mobilné vlny nevidíme a existujú).
Každý človek má pri sebe duchovného pomocníka, ktorý mu radí (svedomie), anjela, dobrodejov, bytostných. Pomocí je nachystaných obrovské množstvo. Podobne skupiny alebo i celé národy majú svojich duchovných vodcov, anjelov a pod. Už len samotnou modlitbou za blížneho vytvárate bytosť – dobrodeja, ktorý daného človeka sprevádza a ak ste sa modlili za zdravie bude mu pomáhať k nastoleniu zdravia. Ak modlitba bola za zvládnutie nejakej životnej skúšky, tak mu bude pomáhať v tej skúške. Atď.
Vzhľadom k tomu, že v živote neexistujú náhody cítim, že náš neúspech na MS bol dôsledkom zásahu z ,,druhého brehu“, kedy si má slovenský národ, tak veľmi lipnúci na hokeji, niečo dôležitého uvedomiť.
Ako národ máme určitú úlohu, vôbec nie bezvýznamnú, aj keď sme počtom malý. Ale ako túto úlohu môžeme plniť, keď sme plne zamestnaní sledovaním dospelých mužov naháňajúcich drevenými patykmi po ľade puk? Máme sa sústrediť na dôležitejšie veci a preto sme takto boli odpútaný od hokeja. Sklamanie je veľké ale čo nechápeme, že je to celé nepodstatné? Jedna veľká bezvýznamná ilúzia.
Už len z pudu sebazáchovy by nás mala viac zaujímať skutočnosť, že sedemdesiat percent potravín dovážame zo zahraničia. Nie sme sebestačný. Pritom máme na žitnom ostrove (ale celkovo na celom území) takú pôdu, že by sme mohli živiť nielen seba ale i časť Európy. Miesto toho staviame na ornej pôde automobilky, sklady, zalievame ju betónom. Pritom a to si málokto uvedomuje (skutočne málokto) sme globálne ako ľudstvo na pokraji katastrofy v oblasti úrody (ale i ropy a iných surovín). Preto ten rast cien. Ale podstatné je, že čo keď nám zastavia dodávky potravín, keď už bude najhoršie? Budeme ohrýzať autá, na ktoré sme tak pyšní (svetová veľmoc vo výrobe áut na obyvateľa)? Alebo sa najeme zo zlatej medaily ? Sledujme čo sa deje vo svete. Začína to cenami potravín, ktoré budú rásť. Čína má problémy - sucho, neúrodu hlásia aj iní významní producenti, zastavili export. A do toho ďalšie výkyvy počasia – záplavy, mráz, zemetrasenia, tornáda, atď. A padajúci finančný systém (také Grécko, to je ako udržovanie človeka v kóme)...nech si každý domyslí.
Je v nás vžitá predstava o pohodlnej kúpe chleba v supermarkete. Ale svet sa mení...
Ten, kto počas MS sadil zemiaky urobil najlepšie.

3 komentáre:

  1. mne sa ukazuje, že ak chce človek vo svojom vývoji napredovať, je potrebné prekonávať rozne presvedčenia aj tie zdanlivo "dobré a správne"..V tomto prípade napr. "Hokej do duchovnosti nepatrí", "Hokej je nevývojový" atď..O tom, čo pre svoj vývoj potrebujeme nerozhodujeme my a preto by sme si nemali klásť bariéry...Nie som športový fanúšik, ale tento rok /2012/ som Ms v hokeji pozorne sledoval a musím povedať, že pre mňa osobne boli veľmi prínosné...To, čo podľa mňa tahá hokej dolu sú fanúšikovia všeobecne, samozrejme nie vždy a nie všetci..Z vystúpenia našich hokejistov som, ale pociťoval čisté energie..Zvlášť doležité považujem uvolňovanie čistej, typicky slovenskej energie, s ktorou sa bežný človek v bežnom živote takmer nestretne.Má nádherné vibrácie..A práve táto energia dáva odpoveď na otázku kto sme, tj. kto sú Slováci, resp. aký je pozitívny potenciál Slovákov. Som presvedčený, že toto uvedomenie a stotožnenie sa so svojou identitou bude predchádzať slovenskej národnej úlohe, ako o nej hovoríš ty...Chcem teda len skrátene povedať, že tieto majstrovstvá mi pomohli prehľbit slovenskú identitu na ktorej "zhodou okolností" práve teraz pracujem. Preto by som Ms v hokeji dopredu nezatracoval. Zdraví J. Horniak

    OdpovedaťOdstrániť
  2. V podstate máte pravdu. Ak takéto podujatie dá impulz k nejakým ušľachtilým podnetom (láska k vlasti, pomoc vlasti) tak to môže byť z tohto uhlu pohľadu prínosné ale žiaľ ja osobne nevidím ten druhý potrebný, nevyhnutný krok. Duchovné prebudenie. Ostane to len na tom hokeji a pocitu z výhry a nič viac...Teda ostane to, na tom impulze a to podstatné neprichádza.

    OdpovedaťOdstrániť

Komentáre sú moderované.