18. 5. 2012

Profesionálny šport do vyspelej civilizácie nepatrí

Martin Hruštínec

Ak sa pozrieme pozorne na spoločnosť uvidíme v nej jednu dôležitú črtu, ktorá hrá významnú úlohu v smerovaní jednotlivcov, celých skupín, národov až po samotnú súčasnú civilizáciu.

Tou črtou je boj. Či už boj v tej agresívnej forme ako vojny alebo v tej jemnejšej ako konkurenčný boj, závisť, profesionálny šport. Tých foriem je mnoho.
Takže dnešná spoločnosť sa vyznačuje bojom a súperením v najrozličnejších podobách.

Tento trend je nezdravý. Pojmy ako súperenie o zákazníka, konkurencia, ktoré sa votreli do ekonomiky sú prejavom našej nezrelosti. Aj akékoľvek porovnávanie sa, nezdravá ctižiadostivosť či už v škole, v práci, v rodine...to všetko je niečo čo neprináša ten mier v duši, po ktorom tak túžime.
Vyspelá spoločnosť je založená na spolupráci.

Spolupráca je hybnou silou. Spolupráca silu dodáva, naopak boj s druhými unavuje a silu odčerpáva. Spolupráca je o láske a boj s druhými o neláske.
Boj s konkurenciou v ekonomických otázkach je dôsledkom pokrivenia a znetvorenia ušľachtilého marketingu. Môže byť aj marketing ušľachtilý? Samozrejme.

Ak chceme ako ľudia byť naozaj ľudskejšími, skúsme nad tým porozmýšľať. Ako by asi vyzeral svet v radostnej spolupráci?
Už naše deti vychovávame k porovnávaniu sa s druhými: ,,pozri, aké si v škole známky dostal, pozri na sestru, ako sa dobre učí“.

Ďalšou formou je smerovanie detí k športu. K tomu profesionálnemu, aj vyzdvihovaním úspešných športovcov, čo opäť vedie k porovnávaniu sa a k boju. A to má za následok, že už nie ku spolupráci ale k súpereniu je dieťa strhávané!

Civilizácia vyzdravie ak budeme hľadať cestu k sebe vzájomnou spoluprácou.
Nech už sú chvály na športové súperenia akékoľvek, faktom ostáva, že silný duchovný jedinec také niečo nepotrebuje.

Silný duchovný jedinec chce ľuďom pomáhať, nie ich porážať.

4 komentáre:

 1. citacia z vasho predchadzajuceho clanku: "Túžme teda po naozajstnom BOJI! Po boji s vlastnými sklonmi, ktoré nás škaredia. Staňme sa víťazmi! Len v čistote a láske je naše víťazstvo!" ... ?

  OdpovedaťOdstrániť
 2. omg..toto nemozes mysliet vazne :)

  spolupraca je hybnou silou, nepochybne, ale konkurencny boj este vacsou.. nebyt ambicioznosti, priebojnosti a snahy dostat sa niekam dalej ako ostatni, cely svet (ano, aj ten, v ktorom zijes ty), by bol este stale v dobe kamennej.. tak kym nabuduce zo seba opat vyludis zopar "mudrych" fraz, skus sa najprv zamysliet nad tym, co pises :)

  PS: chválY

  OdpovedaťOdstrániť
 3. Ambicióznosť, konkurenčný boj, priebojnosť (široké lakte) je tiež sila ale zle smerovaná. Myslíte si, že spolupráca je odsúdená na slabosť?

  OdpovedaťOdstrániť
 4. Najvacsie vydobytky a stavby ludstva vznikli zo spoluprace, nie zo sutazivosti!

  OdpovedaťOdstrániť

Komentáre sú moderované.