14. 10. 2012

O dobre a zle


Neznámy autor
***
Žili, boli dvaja bratia; jeden dobrý a druhý zlý. Jeden bol celý život slušný, kurčaťu by neublížil a delil sa s ostatnými o poslednú kôrku. Druhý bol pekný gauner, okrádal chudákov a kurčatám s chuťou krútil krky. A títo bratia sa raz stretli.

Pohrúžení do rozhovoru idú, idú ... a v tom sa pred nimi roztvorila jama ako hrom. Obaja do nej spadli – a predstavte si, čo sa stalo!

Ten brat gauner vyviazol bez modriny a dokonca na dne jamy našiel zlatku! Zatiaľ čo láskavý a slušný brat nenašiel ani gombík a ešte ku všetkému si rozbil nos!

Keď bratia vyliezli z jamy, nemálo sa tomu zadivili. Od malička verili na osudovú spravodlivosť a príhoda im nešla do hlavy. Dlho o tom mudrovali a napadlo ich, že si ich osud pre ich nápadnú podobu poplietol a rozdal im svoje dary naopak. Teda predniesli svoj problém jednému slávnemu veštcovi, ktorý bol známy ako veľký znalec osudu. Veštec sa zahĺbil do kníh a potom povedal:

„Už celej tej udalosti rozumiem. Tebe, chlap zlý a nečestný, dávna veštba prisúdila, že dnes nájdeš poklad. Ale pretože si to vôbec nezaslúžiš a veštba sa musí naplniť, zostala ti z pokladu za trest len zlatka. Zatiaľ čo tvoj milý brat si mal podľa veštby zlomiť väzy. Ale za odmenu vyviazol len s rozbitým nosom. Tak choďte, chlapci, choďte a pamätajte si: osud je skutočne spravodlivý a jedná s nami podľa zásluh. Ale my naivní ľudia vieme o jeho zámeroch tak málo, že mnohokrát ani nepoznáme, čo je pre nás zlé a čo dobré, čo je pre nás vlastne odmena a čo trest.


Viac tu: http://www.svitanie.sk/news/o-dobre-a-zle/

Žiadne komentáre:

Zverejnenie komentára

Komentáre sú moderované.