28. 10. 2013

Dôvody zániku Rímskej ríše

Anglický historik (a neskôr člen parlamentu) Edward Gibbon -publikoval v rokoch 1776 až 1788 svoje najdôležitejšie a najrešpektovanejšie dielo: "História úpadku a pádu Rímskeho impéria". Dielo písal 14 rokov, postupne vychádza v šiestich zväzkoch, a dodnes je považované za jeden z najkvalitnejších historických rozborov tohto obdobia.Gibbon v závere hodnotí dôvody zániku Rímskej ríše takto:

1. Veľká väčšina obyvateľov preferuje zábavu pred prácou.

2. Tradičná úloha otca ako živiteľa rodiny je spochybňovaná, množia sa rozvrátené vzťahy a slobodné matky.

3. Seniori sú zanedbávaní. Ľudia sa starajú o domácich miláčikov viac než o svojich starých rodičov.

4. Literatúra a umenie sa stávajú bezduchými. Vytvára sa planá zábava za každú cenu. Takzvané umelecké diela sú škaredé, nevkusné, nič nehovoriace, ale napriek tomu za ne bohatí platia veľké sumy.

5. Základná vojenská služba vlasti je odmietaná, spochybňovaná, vysmievaná a neskôr zákonom zrušená. Armádu tvoria nájomní žoldnieri.

6. Poctivo pracujúci ľudia sú zosmiešňovaní a ako vzor sa stávajú prázdni pokrytci, populisti, pochybní umelci a takzvané celebrity.

7. Daňové zaťaženie obyvateľstva stále rastie a štát prerozdeľuje neúmerne vysoké čiastky. Ľudia sa neboja nepracovať, pretože štát sa o nich vždy ìnak postará.

8. Úroveň vzdelania rapídne klesá.

9. Štátny dlh rastie do nikdy nesplatiteľnej výšky.

10. Prestáva sa vyrábať a pestovať, pretože výroba doma je drahá a potraviny a výrobky sa dovážajú zo satelitných krajín.

11. Kto sa dostal do pozície, kde môže zo štátneho kradnúť, väčšinou aj tak robí. Postihnuteľnosť týchto zločinov je veľmi malá.

12. Počatie a výchova detí je vnímaná ako obťažujúca a detí sa rodí stále menej.

13. Rokmi osvedčené mechanizmy, chrániace poctivých pred podvodníkmi, náhle zlyhávajú.

14. Verejné funkcie sa stávajú predmetom koristi zisku. Udeľujú sa za úplatky, ak kto ich získal, chce z nich koristiť, aby sa mu vložený úplatok niekoľko násobne vrátil.

15. Storočiami predkov preverené hodnoty - ako je česť, zmysel pre povinnosť, zodpovednosť, nadšenie pre prácu, pre dobročinnosť, zápal pre veci verejné, sú vysmievané a zosmiešňované.

16. Šíri sa cynizmus.

17. Šíri sa plytvanie, nestriedmosť, znevažovanie znalostí, vedomostí a poctivej práce.

18. Do krajiny prichádza veľké množstvo cudzincov.

19. Politici ponúkajú ilúziu, ktorá si vynucuje zábavu a štátnu podporu(chlieb a hry).

20. Občania stále na všetko nadávajú.

1 komentár:

  1. Čo sa obsahu týka, je to fajn. Čo sa autorstva týka, v tej dobe (u nás vtedy vládla Mária Terézia) sa nepoužívali také pojmy ani taký štýl. Navyše názor inej osoby hovorí: nemozem to dohladat. Ktovie kto vymysla tieto listy... Neni to tam, presiel som celych 6 dielov. Kniha je pisana archaickym stylom a autor nerobi taketo zavery. Toto urobil niekto iny.

    OdpovedaťOdstrániť

Komentáre sú moderované.