9. 4. 2014

V čom sa skrýva tajomstvo charizmy Mečiara a Fica?

Martin Hruštínec

Nie len politológovia si lámu hlavu nad fenoménom Mečiar, Fico. Obaja ako jediné osobnosti v poprevratových dejinách Slovenska s obrovskou, aj keď nie nadpolovičnou, podporou. Ostatní politici nemajú ani z ďaleka takú popularitu...môžu ich poraziť len keď sa spoja. V jednote je sila! Mečiar aj Fico sa už o tom presvedčili...a nie raz v ich neprospech.

Za Mečiarom išiel prostý ľud. Za Ficom taktiež. V podstate Ficovi voliči sú niekdajší Mečiarovi voliči.

Obaja politici predstavujú akýchsi autoritatívnych vodcov národa. V čom spočíva tajomstvo takej veľkej popularity u jednoduchého ľudu? Politológovia povedia, že je to charizma, ale čo je to tá charizma?

Prečo mnohí prirovnávajú Fica k Mečiarovi? Nie sú to len tí istí voliči a autoritatívne správanie. Fica dokonca prirovnávajú k Mečiarovi aj keď on je teraz absolútne lojálny západu. Akoby sa zdalo, nech je Fico akýmkoľvek spôsobom naklonení západným záujmom, aj tak ho bude mať západ v zuboch. A v zuboch ho budú mať aj jeho politickí súperi.

Mečiar bol v jednom z predošlých životov Svätoplukom. Fico jeho synom Predslavom. Majú úlohu opäť viesť slovenský národ. Hrdý národ, ktorý verí v Boha. Nie katolíckeho, evanjelického...ale živého Boha, ktorý JE. Nemáme slúžiť Bruselu, Prahe, Moskve, Washingtonu...máme slúžiť Bohu. Máme byť sebavedomý a nie zakríknutý. Aké jednoduché.

Naša ríša, musíme podotknúť Slovenská, v čase Svätopluka ako veľmoc (stredorímska ríša) bola tŕňom v oku západu (frankom)! Žeby tým istým navrátilcom politikom opäť zase niekdajší Svätopluk s Predslavom ležali v žalúdku?  

Prostý slovenský národ tak ako kedysi, keď jednoducho rešpektoval vodcovstvo Svätoplukovo a iných svojich vladárov, tak teraz opäť zase čosi neviditeľné ho ťahá k týmto osobám.

Ako sa im darí napĺňať úlohu nie je predmetom článku. 

1 komentár:

Komentáre sú moderované.