4. 10. 2014

Štvrté ročné obdobie Jeseň

Martin Hruštínec

Jeseň má na starosti bytostný Radegast, ktorý hovorí: „Človeče, dávaj rady hosťom! To, čo vieš, čo si zažil, nenechávaj si len pre seba, ale posúvaj to ďalej! Si hosť vo Stvorení a to, čo prežiješ, z čoho máš skúsenosť, dávaj ďalej ako radu ostatným hosťom vždy správnym spôsobom, aby z toho ľudia mali prospech!“

Bytostný Radegast prináša Jeseň a energiu vlhka.

Jesennou rovnodennosťou sme prešli do druhého polroku. Prvý polrok začína jarnou rovnodennosťou od znamenia Baran a končí znamením Panna. Je pod vplyvom teplých farieb. Druhý polrok začína jesennou rovnodennosťou v znamení Váhy a končí znamením Ryby. Je pod vplyvom studených farieb. Preto vstupom do jesene, sme zároveň vstúpili do studených energií, čo je pre náš organizmus určitá záťaž, ktorá každoročne spôsobuje chrípkové epidémie a nachladnutia. Dvojtýždňové pitie lipového čaju v období Lipiča (menší bytostný pôsobiaci v znamení Panna)  a jedenie rýb v období Rojbiča (menší bytostný pôsobiaci v znamení Panna) umožní organizmu preklenutie energetického skoku z tepla do studena.

Máme za sebou tri ročné obdobia Jar (Baran, Býk), Predletie (Blíženci, Rak), Leto (Lev, Panna). Teda prvý polrok, ktorý je charakteristický väčšou aktivitou smerom k hmote. Aj príroda sama nám to ukazuje. Kto sa stará o záhradu vie, že na jar musel sadiť a počas celého polroka okopávať, polievať, ošetrovať a nakoniec pozberať úrodu. Na jeseň je však už vo väčšine prípadov úroda spracovaná. Prichádza čas k menej aktívnemu pôsobeniu. Samozrejme ľudia pracujúci mimo prírodu podávajú rovnaký výkon v každom čase, ale tu je poukaz na to, že každý človek si má uvedomiť charakter Jesene a vnútorne sa na ňu naladiť. Z celého predošlého polroku máme kopec skúseností, ktoré máme dávať iným ľuďom. To, čo sa nám podarilo máme odovzdať ako skúsenosť a to čo sa nám nepodarilo zase ako výstrahu. Preto sú pre toto obdobie typické rôzne besedy.

Jarmoky sú taktiež charakteristickou udalosťou Jesene. Úroda je spracovaná a tak rôzne prebytky a výrobky z nich sa dajú na stôl a hoduje sa.  Sme spolu a navzájom sa obohacujeme o vlastné skúsenosti.

Prvá polovica Jesene je v znamení Váhy a druhá v znamení Škorpión.  

O období, v ktorom sa naša Zem ponára do vyžarovania znamenia Váhy je písané tu:

O období, v ktorom sa naša Zem ponára do vyžarovania znamenia škorpión je písané tu:

Žiadne komentáre:

Zverejnenie komentára

Komentáre sú moderované.