Stránky

17. 4. 2012

Prvá pomoc pri depresiách, úzkosti a strachu

Martin Hruštínec


Dnes je možné vidieť zvýšený výskyt depresií, strachov a rôznych nepríjemných duševných nálad. Ich pôvod  je veľmi rôznorodý, v závislosti od konkrétneho človeka. Ale táto prvá pomoc je jednotná a zaberie vždy. Človeku sa uľaví, nadobudne silu a dostane sa na nohy*.

Čo je tou prvou pomocou? Je to veľmi jednoduché. Vôbec nesledovať správy. Kdekoľvek – či už na internete, v televízii, v rozhlase alebo v klasickej tlači.

Súčasné spravodajstvo sa snaží špičkovými, psychologickými a prefíkanými spôsobmi manipulovať verejnou mienkou.

Najjednoduchšie sa ľudia manipulujú prostredníctvom strachu.

Všimnite si spravodajstvo. V akom pomere sú pozitívne správy ku negatívnym? Všetci sa zhodneme, že tých negatívnych je ďaleko, ďaleko viac. Ide o úmysel. Najprv vás vystrašia ekonomickou krízou, piatimi vraždami, hladomorom v Afrike, lúpežnými prepadmi a nakoniec, aby sa tlak v krvi troška znížil pustia reportáž o vyliahnutých kuriatkach. A aj kvôli tomu, aby sa nepovedalo, že púšťajú len samé depresívne informácie.

Predstavte si, že uvidíte večer pred spaním správy a tam na vás vychrlia s vraždou možno inšpirovanou z nejakého hororu. Do toho lúpežné prepady a nejaké zvesti o novom smrteľnom víruse, ktorý sa dostal do republiky. Ako môžete mať potom dobrú náladu?

Nech niekto vysvetlí, ako môže človek nadobudnúť vnútorný mier v duši, po tom, ako mu média naservírujú nejaký masaker? To je absolútne vylúčené!

Nemôžete byť kľudný, radostný a šťastný bezprostredne po tom, ako na vás vypustia tú žumpu všetkej tej mediálnej špiny. Každý to však prežíva rozlične.

V súčasnosti, ako ľudstvo, si nesmieme príliš fandiť, že sme už tak vyzretí, že dokážeme sa povzniesť nad čokoľvek. Nie. Väčšina ľudí, je ešte stále nesmierne psychicky labilná, kde aj taká ,,nevinná“ správa o finančnej kríze a možnom prepúšťaní, spôsobí enormný strach. A keď si ľudia vpúšťajú do svojich obývačiek množstvo takýchto správ, tak sa nemožno čudovať nárastu depresií, strachov a rôznych úzkostí.

Ale dosť bolo teoretizovania, vyskúšajte si to sami. Urobte pokus, aspoň na dva týždne správy ani len zbežne nesledujte, ignorujte ich akoby neexistovali. A potom informujte o svojich pozitívnych výsledkoch ľudí, na ktorých vám záleží. Alebo aj celý svet.
    
Možno niekto bude namietať, že nebude v obraze, čo sa práve deje doma a vo svete.

Tu treba zdôrazniť, že pri nesledovaní správ budete oslobodený od tých pre vás zbytočných a nepodstatných a tie podstatné sa dozviete od vašich blízkych, kolegov, susedov...Na druhej strane však média manipulujú, takže aj tie tzv. podstatné správy sú akoby v závoji dymovej clony. Spomeňte si len na Kaddáfiho. Vôbec tu nešlo o demokratizáciu a slobodu Líbyjského ľudu ale o ropu. O Kaddáfiho projekte dostať do púšte vodu, aby aj tam ľudia mali jej dostatok, či už na pitie alebo poľnohospodárske účely, ste sa z médií nedozvedeli. Aj útok na Irak bol mediálne zmanipulovaný. Vraj zbrane hromadného ničenia. Nikdy sa nenašli. Ale to, že Husajn vyhlásil v roku 2000 predaj svojej ropy za eurá a nie doláre, ste sa tak isto z médií nedozvedeli.

To naozaj podstatné sa z médií nedozviete.  

*_,,prvú pomoc“ treba chápať ako klasickú prvú pomoc, kde sa človek zastabilizuje napr. pri zlomenine, krvácaní. V tomto prípade sa zastabilizuje psychika, človeku sa uľaví a nadobudne vnútornú silu. Potom však netreba poľavovať, musíme usilovať o duchovný rozvoj, túžbu po dobre, láske a vlastnej užitočnosti. Uvedomiť si treba, že Boh je zdrojom života a tak si aj usporiadať svoje bytie. Len rešpektovaním Jeho zákonov nadobudneme to, čomu sa hovorí skutočné šťastie.

Je dôležité upozorniť, že toto je prvá pomoc a nie všeliek. Je to začiatok. Ak má jedinec depresiu z rôznych príčin, napr. berie drogy, tak táto prvá pomoc mu pomôže (ak chce pracovať sám na sebe), aby sa zo svojej závislosti dostal. Dnes sme zahltení obrovským informačným haraburdím, a preto je potrebné ho vytesniť zo svojho života, aby sme voľne a slobodne riešili vlastné problémy.

DODATOK:

Vyššie napísané musíme aplikovať aj na internetové sociálne siete, je dobré ich na čas vylúčiť zo svojho života akoby neexistovali. Diskusie, príspevky tam ľuďmi uverejňované sú taktiež zdrojom frustrácie a nepríjemných tiesní. Článok síce upozorňoval na spravodajstvo, ale ako prvá pomoc sa odporúča internet, televízor, rádio, tlač vôbec nesledovať. Ak pre svoj život používate mailovú komunikáciu, zariaďte si to tak, aby ste využívali len ju, poprípade ak cez internet objednávate tovar, navštívte len stránky, kde si tovar kúpite a zbytočne sa ostatnými stránkami nerozptyľujte.  

Žiadne komentáre:

Zverejnenie komentára

Komentáre sú moderované.