Martin Hruštínec
Slovo „inflácia“ sa
stalo v posledných mesiacoch jedným z najfrekventovanejších. Čo znamená
inflácia? Je to ekonomický stav, kedy za ten istý tovar alebo službu zaplatíte
viac peňazí ako napríklad pred pol rokom. Infláciu by sme neriešili, ak by
tovary a služby išli po percentuálnej stránke rovnako hore ako naše príjmy.
Vtedy by sme zdražovanie nepocítili, boli by sme na rovnakej úrovni. Ale to sa
nedeje, príjmy sú rovnaké, avšak inflácia naštartovala raketový let. A tak
dochádza k schudobneniu spoločnosti.
Existuje určitá zákonitosť. Čo platí v malom, platí aj vo veľkom, alebo naopak, čo platí vo veľkých veciach platí aj v malých veciach.
Pozrime na malé veci, z ktorých si odvodíme tie veľké. Takže máme tu infláciu, teda dražobu. Napríklad také čerešne. Trápi vás ich cena, ak máte na záhrade statnú čerešňu, ktorá navyše tento rok dá bohatú úrodu? Alebo také ríbezle. Riešite ich cenu, ak na svojej záhrade máte zopár kríčkov, ktoré vám prinesú 10 kíl týchto chutných plodov? Budete sa zaoberať malinami, ktoré v obchodných reťazcoch stoja do 20 EUR/kg, na samozbere okolo 8 EUR/kg, keď máte maliny na záhrade alebo ak nie, tak si vídete do blízkej rúbane a nazbierate si aj 3 kýble? Taktiež zemiaky, ktorých si na svojom pozemku vyoriete zopár vriec a dáte do pivnice, sú surovinou, ktorú už nebudete celý rok riešiť. Alebo keď máte vlastnú studňu, riešite cenu vodného a stočného? Alebo ak si vie niekto opraviť auto, bude sa báť ceny opravy auta? Toto sú veci, ktoré nám ukazujú jednu ekonomickú zákonitosť: Pokiaľ si človek dokáže samostatne, lacno, svojpomocne zadovážiť nejakú vec, cena tejto veci na trhu ho netrápi. A ďalej platí: Pokiaľ je nejakých vecí na trhu veľa, ich cena klesá.
Poďme tieto zákonitosti, ktoré v malom boli vyššie uvedené, premietnuť do celonárodnej, teda veľkej úrovne. Musíme zabezpečiť, aby sme si ako štát, dokázali čo najviac vyrobiť sami. Tak ako rodinku, ktorá ma na svojej záhrade zasadený cesnak, bude ju zabezpečovať celý rok, tak aj štát si má takto počínať a potom nás nebude trápiť cena dovážaných surovín.
Strategické podniky musia byť v rukách štátu, aby sme si dokázali sami vyrobiť energie, okolo ktorých sa dnes točí celá svetová ekonomika, keďže terajšia prax ukázala zvýšené riziko ich držania v rukách jednotlivcov alebo malých skupín. Elektrinu si sami musíme vyrábať, teda naše elektrárne musia byť vo vlastníctve štátu, taktiež treba pomôcť súkromným osobám dokázať si vyrobiť elektrinu samostatne, napríklad cez fotovoltaiku. Plynárne taktiež. Tu samozrejme berieme do úvahy, že plyn k nám prúdi z vonku. Ale aspoň neplatíme za jeho distribúciu a iné poplatky. Spracovanie ropy musí byť taktiež v našich rukách. Telekomunikácie, ktoré sú v 21. storočí mimoriadne dôležité, aspoň jeden podnik musí vlastniť štát, teda občania, daňoví poplatníci, lebo štát tvoria práve občania. Strategické podniky, do ktorých musíme zahrnúť aj ďalšie odvetvia ako lesníctvo a pod. musia teda zostať v našich rukách. Otázkou už len zostáva ako na to, ako sa vysporiadať s pochybnou privatizáciou, ako nadobudnúť stratené. Alebo ako paralelne vybudovať nový podnik.
Štát musí obnoviť priemysel a výrobu, aby sme si dokázali veci vyrobiť sami a lacnejšie ako je to zatiaľ v Číne.
Štát musí obnoviť potravinovú sebestačnosť teda poľnohospodárstvo, živočíšnu výrobu, potravinový priemysel. Nekopírujme 50. roky minulého storočia, stačí podporiť popri štátnych podnikov a družstiev, súkromných pestovateľov, chovateľov a výrobcov. Podporiť materiálne, morálne, a aby zákony štátu im pomáhali. Keď bude dobrá úroda jahôd, nemusíme brať zo zahraničia, tie naše pokryjú dopyt a budú automaticky lacnejšie ako dovážané. Samozbery ovocia a zeleniny sú dobrou cestou pre spoločnosť. Tu nech sa upriami naša pozornosť.
Toto bol len kratučký náčrt ako sa vysporiadať s infláciou na celonárodnej úrovni. Jednoducho povedané, keď si spoločnosť dokáže veci sama zadovážiť, tak budú lacné. Nemusíme potom platiť cudzincom, peniaze zostávajú vo vnútri spoločnosti, neodtekajú preč, sú tu a môžeme nimi ďalej budovať efektívnejšiu výrobu, teda v konečnom dôsledku ešte lacnejšiu.
Pozor, nemôžeme sa držať názoru, že jedine štát dokáže spravodlivo a efektívne riadiť podnik a súkromná osoba nie. Mali sme tu Baťu, ktorý viedol podnik vzorovo. Bolo by dobré si jeho činnosť naštudovať a zobrať inšpirácie pre budovanie nového podnikania.
Žiadne komentáre:
Zverejnenie komentára
Komentáre sú moderované.