Stránky

24. 3. 2011

Finančná kríza – čo si musíme neodkladne uvedomiť (3.časť)

Martin Hruštínec

Hazard
Hazard je jednou z ďalších rozšírených pijavíc narúšajúcich zdravý peňažný systém.
Asi netreba poukazovať na gigantické zisky rôznych spoločností zaoberajúcich sa touto činnosťou. Stávkové kancelárie rastú ako huby po daždi, takisto herne a pod. Už aj v tej najzabudnutejšej dedine je možné si vsadiť a odovzdať tak časť svojich peňazí. Keď sa na to pozrieme z čisto finančného hľadiska, ide o hrubé rozvracanie ekonomiky.
Finančných prostriedkov (bankovky) je určité množstvo. Keď sa časť týchto peňazí odovzdá ničneprodukujúcim špekulantom, tieto peniaze chýbajú či už vo výrobe, vo verejných financiách a následne samozrejme aj na výplatných páskach. Je to jednoduchá logická matematika. Ak človek minie za rok tisíc eur na hazarde, zákonite nepodporil skutočné hodnoty (mohol si kúpiť napríklad bicykel) ale podporil nejakého milionára, ktorý za celý svoj život nič nevytvoril len špekuloval ako dostať z pracujúceho časť jeho výplaty. Predajca bicyklov má zákonite menšie tržby, jeho zamestnanci menšie  výplaty, preto si menej kupujú a nastáva dominový efekt.  My sa pri tom čudujeme, ako je možné, že pri takom nadbytku všetkého niet peňazí – no má ich ten špekulant milionár. Samozrejme celý hazardný systém je nastavený tak, aby bol ziskový, zákazník v strate.

Kedysi som aj ja holdoval tipovaniu zápasov aj keď v menšom rozsahu. Nedalo mi a chcel som zistiť, ako na tom budem za jeden rok. Odkladal som si všetky prehraté tikety a zapisoval výhry i vklady. Za rok som bol v strate asi 400 slovenských korún. Nie je to veľká suma, ale ako som povedal, patril som k tým najmiernejším. A teraz si predstavme, že v jednom malom meste hazarduje rôznym spôsobom tritisíc obyvateľ a každý z nich je v priemere v strate 500 eur ročne. To je dokopy 1 500 000 eur! Je to neuveriteľné číslo ale pozrite sa na tie spoločnosti...na tie zisky a ich rozmnožovanie. Za tie peniaze sa mohlo urobiť toľko dobra... Zvýšila by sa kúpyschopnosť obyvateľstva (ušetrením za hazard), zvýšili ba sa maloobchodné tržby, podporila by sa výroba a tým zamestnanosť! A toto je len malilinký príklad, stiahnite si to na celé Slovensko alebo celý svet.
Alebo by sa z ušetrených peňazí mohol financovať nejaký projekt, napríklad adopcia na diaľku, kedy dieťa nemusí živoriť na ulici – nie, my radšej vsadíme na Manchester United.
Alebo by sa mohli radšej opraviť popraskané cesty – nie, my sme svojim tiketom prispeli na cestu na Kanárske ostrovy nejakému zbohatlíkovi.
Alebo by sa za ušetrené peniaze mohla vymaľovať škola – nie, my sme vsadili na čísla a preto si vymaľuje svoju vilu nejaký špekulant.
Alebo sme za ušetrené peniaze mohli zabezpečiť dobrú, kvalitnú liečbu svojmu chorému dieťaťu – nie, my sme hodili pol výplaty do automatu a dobrú, kvalitnú liečbu bude mať zabezpečenú miestny podnikateľ.
Alebo sa babka rozčuľuje na malý dôchodok ale kúpou toho losa to podporila.  
Chamtivosť a chcenie bezprácne sa dostať k peniazom zatemnili myseľ a zdravý úsudok. A každý holdujúci tomuto nešváru je priamo zodpovedný za súčasný nelichotivý stav ekonomiky. Bez ohľadu či minie euro alebo tisíc. Buď podporuje alebo nepodporuje.
Nehazardujme a nebuďme zlým príkladom našim deťom! Podporme skutočné hodnoty a uvidíme, že ak národ precitne a toto si uvedomí, bude sa mať lepšie nie len na duši ale i materiálne. 

Ďalšie časti seriálu: 

2. časť Futbal - nový boh
5. časť Zdravotníctvo
7. časť Úroky

Žiadne komentáre:

Zverejnenie komentára

Komentáre sú moderované.